Hra jako dárek
Tak jsem si tak vzpomněl, že už je to několik let, co jsme se rozhodli napsat malou Android aplikaci jako součást dárku k padesátým narozeninám. Samozřejmě ta aplikace nebyla nic jiného než jednoduchá malá hra, která byla součástí většího celku.
Problém byl ten, že vývoj pro Android jsem zkoušel naposledy v prvním ročníku vysoké školy a to byl ještě v Jave a požívala se support knihovna. Po několika letech se vše změnilo. Namísto support knihovny tu byl Jetpack a Javu vystřídal Kotlin. Také API a přístup k permissions se mírně změnili.
Nedalo se nic dělat, pokud jsme chtěli dárek dokončit tak, jak jsme jej naplánovali, tak jsme alespoň jednoduchou aplikaci potřebovali.
Možná bych měl uvést dárek, aby si to každý mohl představit. Osoba, pro kterou dárek byl, má ráda hvězdy a tak jsme se rozhodli udělat hvězdárnu. Hvězdárnu jsme s dětmi udělali z velkých kartonových krabic s dřevěným pojezdem pro otevírání střechy a teleskopem, který pomocí LED diody, děrovaného papíru a ostření z kartonu promítal souhvězdí znamení, ve kterém se osoba narodila na strop či zeď.
Protože však má ráda nejen hvězdy, ale i hádanky, tak jsme se rozhodli utvořit 50 otázek a umístit je na padesát míst v ČR. Protože by bylo náročné vše objet a připravit, tak jsme souřadnice otázek napsali na hvězdičky, které jsme nalepili na hvězdárnu. Abychom nemuseli pokaždé říkat, jaká otázka je na onom místě platná, tak jsme napsali již zmíněnou aplikaci. Ta zkontroluje s přesností na několik desítek metrů, zda je osoba na místě s hádankou a pokud ano, tak zobrazí hádanku na displeji telefonu. Takto se dá odpověď na všech 50 otázek, kdy u některých z nich je napsáno kde a jakým způsobem si vyzvednout odměnu. Otázky jsou textové, obrázkové a hudební. Abych nezapomněl, tak dopředu se dá najít až pět otázek, dokud ale nejsou zodpovězeny, tak se další ne odemknou ani pokud je místo s otázkou navštíveno.
Myslím, že dárk se líbil a po několika letech zbývá už jen posledních pár míst k objevení!